top of page

Новий початок

    Багато зусиль витратив С.Д. Фролов на те, щоб кафедра почала випускати фахівці (до цього на кафедрі виконувалися тільки «штучні» дипломні проекти і роботи тими студентами, які брали участь в науково-дослідних роботах). Аналіз місця кафедри в процесі підготовки фахівців для аерокосмічної галузі, змісту курсів, викладачів і їх зв'язок з науковими дослідженнями, запитів дослідно-конструкторських бюро  і науково-дослідних  інститутів  відповідних міністерств привів С.Д. Фролова до тези про необхідність переходу кафедри на випуск інженерів-дослідників теплофізичного профілю, фундаментальна підготовка яких дозволить їм вирішувати теплотехнічні проблеми розробки об'єктів авіа- і ракетобудування. Ця  ініціатива була підтримана провідними ОКБ і НДІ по авіаційній і ракетній техніці, що і дало імпульс організації нової для ХАІ спеціальності «Аерокосмічна теплотехніка». Почалася копітка робота по формуванню паспорта спеціальності, підготовці відповідного навчального плану, розробці нових навчальних програм з фундаментальних та прикладних дисциплін, створення необхідного методичного забезпечення, модернізації лабораторної бази. Основний обсяг робіт в цьому напрямку було виконано В.Г. Селіванов, О.М. Костіковим, В.М. Кулешовим; сам же С.Д. Фролов постійно «пробивав ідею в вищих ешелонах» - ректораті ХАІ і Мінвузі СРСР. Перший набір студентів на нову спеціальність, яка отримала найвищий рівень акредитації, кафедра провела в 1990 році. У ранзі випускаючої кафедри знайшла нову назву - «Аерокосмічна теплотехніка» (АКТ), але зберегла приналежність до рідного факультету авіаційних двигунів.

ucheba_90e.jpg

Лекція. 90-і роки.

studenty_90e.jpg

Лабораторна робота. 90-і роки.

    Початковий період роботи кафедри в новій якості припав на важкі для неї роки. Розпад СРСР привів до обриву зв'язків з дослідно-конструкторськими бюро і науково-дослідними інститутами аерокосмічної галузі за межами України, різкого скорочення фінансування науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт з боку українських заводів, відмови від раніше узгоджених планів підготовки і випуску фахівців з «аерокосмічної теплотехніки». Була ліквідована Проблемна лабораторія теплових процесів, згорнуті роботи по нестаціонарній газодинаміці і кріогенним ракетним паливам, припинена співпраця з Військово-морським флотом СРСР. Усе це позначилося на ході навчального процесу: плани модернізації навчально-лабораторної бази та оснащення нових практикумів сучасним обладнанням не були виконані, як не був здійснений і перехід на навчання за системою «Фізтеху», при якій всі студенти, що випускаються за спеціальністю беруть участь в реальних науково-дослідних і дослідно-конструкторських роботах.

    Ситуація дещо покращилася в 1993 році, коли зусиллями О.М. Ляшенко при кафедрі був створений Центр технічної фізики ХАІ,  який  отримав  фінансування  від  Міністерства  освіти  і  науки   України.  Крім  того,  вдалося   зберегти   творчі  зв'язки  з  ракетно-космічною   корпорацією   «Енергія»  (Г.О. Горбенко),   Всеросійським   НДІ   по   експлуатації   атомних  станцій (В.М. Блінков), ОКБ «Південне» (В.Г. Селіванов). Були розпочаті роботи з «наземної» теплоенергетиці: вдосконалення циклів промислових ГТУ (С.Д. Фролов), використання нетрадиційних джерел теплоти (І.І. Пєтухов), вирішення питань екологічно чистої енергетики (А. Бастеев), розробці засобів діагностики робочих середовищ (В. Форфутдінов).

lyashenko.jpg

Олександр  Михайлович Ляшенко

maglev.png

Спочатку створений за допомогою О.М. Ляшенко Центр технічної фізики ХАІ повинен був займатися розвитком магнітно-левітаційного транспорту. Але тематика реальних робіт ЦТФ ХАІ була далека від початкових планів.

gorbenko_2.jpg

Горбенко Геннадій Олександрович,  випускник ХАІ 1968 р.

blinkov_2_1.jpg

Блінков Володимир Миколайович,

випускник ХАІ 1976 р.

gakal_2.jpg

Гакал Павло Григорович,

випускник ХАІ 1989 р.

brus_2_1.jpg

Брус Микола Олександрович

випускник ХАІ 1988 р.

ivanenko_2.jpg

Іваненко Ніна Іванівна,

випускник ХАІ 1974 р.

kartukov_2.jpg

Картуков Станіслав Борисович,

випускник ХІІКС 1970 р

maluhin_2.jpg

Малухін Костянтин Олександрович, випускник ХАІ 1997 р.

ganzha_2.jpg

Ганжа Євгеній Петрович,

випускник ХАІ 1997 р.

prokopenkov_2.jpg

Прокопенков Олександр Олександрович, вип. ХАІ 1996 р.

kravcov_2.jpg

Кравцов Євген Миколайович, 

випускник ХАІ 1968 р.

Співробітники ЦТФ ХАІ при кафедрі аерокосмічної теплотехніки, друга половина 90-х.

      Це дало можливість готувати на кафедрі фахівців не тільки по аерокосмічної, але і по загальній теплотехніки, в тому числі пов'язаних з рішенням теплофізичних проблем забезпечення різних сфер життєдіяльності людини.

   У 1998 році кафедру очолив доктор технічних наук, професор Геннадій Олександрович Горбенко, який, враховуючи потреби ринку, почав поряд з підготовкою фахівців-теплотехніків для авіаційно-космічної галузі підготовку фахівців-теплотехніків для інших галузей промисловості України, зокрема для харчової та переробної промисловості.

gorbenko.jpg

Геннадій Олександрович Горбенко

mir_2.jpg

Космічна тематика на кафедрі почалася з участі в проектуванні станції "Мир-2"

    Напрями наукових досліджень нового завідувача кафедрою були досить різноманітними. На основі досліджень професора Г. О. Горбенко і В. М. Блінкова було сформовано новий науковий напрям - моделювання і синтез складних теплогідравлічних систем із застосуванням в системах забезпечення теплового режиму космічних станцій, авіаційних двигунів, ядерних реакторів.

   Результати робіт за цим напрямком були використані в ДКБ "Південне", Ракетно-космічної корпорації "Енергія" (Росія) в проекті Міжнародної космічної станції, ЗМКБ "Прогрес", в Електрогорському науково-дослідному центрі з безпеки атомних станцій (Росія)

   В рамках співпраці з ракетно-космічною корпорацією "Енергія" під безпосереднім керівництвом Г.О. Горбенко виконувався вибір концепції, розрахунково-експериментальний супровід проектування системи терморегулювання російського сегменту Міжнародної космічної станції. Була реалізована принципово нова концепція системи терморегулювання на базі двофазного контура теплопереносу. Концепція довела свою працездатність під час тестових випробувань в умовах невагомості.

leu_1.png

Г.О. Горбенко (крайній праворуч), співробітники NASA і РКК "Енергія" у космічного корабля "Прогрес", на якому встановлений розроблений за участю ЦТФ ХАІ стенд системи терморегулювання для випробувань у космосі

fv_a.png

Стенд ФВ-А - аналог системи терморегулювання космічної станції. Дослідження проводилися в ЦТФ ХАІ.

progress_2.jpg

Випробування розробленої за участю фахівців кафедри системи терморегулювання в космосі пройшли в 1999 році.

nep.png

Результат експериментів довів працездатність системи теплопереносу російського сегмента МКС.

    На замовлення ГКБ «Південне» виконувалися роботи з розрахунково-експериментального супроводу проектування системи термостатування відсіків і головного блоку ракети-носія «Циклон-4» для умов космодрому Алкантара (Бразилія).

ciklon_4.png

Ракетний комплекс "Циклон-4", спроектований для польотів з космодрому "Алкантара".

alkantara.jpg

Космодром "Алкантара", Бразилія. Фахівці кафедри брали участь в розробці системи термостатування відсіків і головного блоку ракети "Циклон-4".

     На замовлення Електрогорського науково-дослідного центру з безпеки атомних станцій співробітниками кафедри було виконано ряд досліджень, які дозволили підвищити безпеку роботи атомних електростанцій з реакторами типу ВВЕР і РВПК.

2e_pokolenie_ctf_2003.jpg

Н.І. Іваненко і друге покоління фахівців ЦТФ ХАІ: Д.В. Чайка, К.С. Єпіфанов, Р.Ю. Турна, М.В. Тімощенко, В.І. Рузайкін. 2003 рік.

rovnenskaya_aes.png

АЕС в Україні виробляють понад 40% електроенергії. Дослідження фахівців кафедри дозволили підвищити надійність їх роботи.

nasha_ryaba.jpg

Фахівці кафедри спроектували системи холодопостачання ряду птахофабрик "Наша Ряба"

volchanskiy_myasokombinat.jpg

Камери визрівання ковбас Вовчанського м'ясокомбінату були побудовані за проектом фахівців кафедри.

   Іншим напрямком наукових досліджень було проектування систем тепло- і холодопостачання торгових комплексів, підприємств харчової та переробної промисловості. Зокрема, системи технологічного кондиціонування, заморозки, охолодження і зберігання продукції холдингу «Наша Ряба», системи охолодження продукції компанії «Коблево», система тепло - холодопостачання компанії «Рошен», при проектуванні системи була запропонована нова концепція  енергозбереження,  яка заснована на принципі мінімуму генерації ентропії.

  Лабораторія інженерної теплофізики кафедри під керівництвом І.І. Пєтухова провела ряд робіт, присвячених удосконаленню газотурбінних установок, утилізації та регенерації теплоти їх вихлопних газів, підвищення їх потужності при роботі на підвищених температурах навколишнього середовища. Крім того, цією робочою групою був проведений комплекс робіт, спрямованих на розробку нових і вдосконалення існуючих пристроїв для охолодження і заморожування різних середовищ, отримання шугообразного стану рідини.

ai_336_2.jpg

Розроблена групою І.І. Пєтухова система утилізації та регенерації теплоти їх вихлопних газів ГТУ дозволила підняти їх ККД.

ai_336.png

Розроблена групою І.І. Пєтухова система охолодження входить в ГТУ повітря уприскуванням води дозволила запобігати "просідання" потужності ГТУ при підвищених температурах повітря.

skoromorozilnyy_tunnel.jpg

Розроблений групою І.І. Пєтухова швидкоморозильний тунель дозволяв заморожувати фрукти і ягоди без їх пошкодження і зберігати їх практично вічно

struynyy_ohladitel.jpg

Розроблена групою І.І. Пєтухова струменевий охолоджувач дозволяв охолоджувати рідину зі швидкістю до 600 К / с

   Таким чином, кафедра пристосувалася до нових умов. Постійна участь викладачів в роботі над актуальними проектами дозволяв підтримувати знання і викладання спеціальних дисциплін на сучасному рівні. Це і зараз залишається сильною стороною кафедри.

dep_205_2.jpg

Персонал кафедри аерокосмічної теплотехніки. 2003 рік.

bottom of page